» Dyo'nun Tarihçesi1927 Yaşar Ailesi İzmir’de boya ticaretine başladı.Mütevazi bir başlangıç...İzmir Şeritçiler Çarşısı içinde ilk satış mağazası açıldı.

1941 Durmuş Yaşar, ilk boya imalatını gerçekleştirdi.

1950 Durmuş Yaşar, Selçuk Yaşar ve Osman Aydemir İzmir Şeritçiler Çarşısı içindeki mağazalarında...

1953 Dyo İnşaat Boyaları Fabrikası'nın temeli atıldı. Törende Yaşar ailesi bir aradaydı. Her şeyin başında beraberlik ve inanç...

1954 24 Aralık 1954, Dyo fabrikası açıldı.

1955 Celal Bayar'ın fabrika ziyareti.

1957 Arev Boya Pazarlama Şirketi kuruldu.

1958 Reçine üretim ve ihracatına başlanarak, dış pazara ilk adım atıldı.

1963 Dyo Kültür Yayınları kuruldu.Durmuş Yaşar ve Oğulları, Sadolin ve Homblad müdürleriyle...Dyosad Fabrikası'nın temeli atıldı.

1964 Mikronize Mineraller Fabrikası'nın açılışı yapıldı.Dyo Harris Fırça Fabrikası'nın açılışı yapıldı.

1965 Dyosad Fabrikası açıldı.24 Aralık 1965, Dyo 11 yaşında.Bayiler toplantısının ilki yapıldı.Dyo İstanbul Bölge Müdürlüğü açıldı.Küçük bir fabrika binası olarak kurulan Dyo, 11 yıl gibi kısa bir sürede 70.000 m2 alanda, 30 binayı kapsayan dev bir tesis haline geldi.Bayilik sistemi kuruldu.

1967 I. Dyo Resim Yarışması yapıldı.Dyo Ankara Bölge Müdürlüğü açıldı.

1968 Dyo Matbaa Mürekkepleri Fabrikası açıldı. Açılışa, Sanayi Bakanı Mehmet Turgut, yerli ve yabancı birçok şirket temsilcisi katıldı.Dyo basının hizmetinde...

1969 Dyo, polyester üretimine başladı.

1970 Dyo'da ilk bilgisayar çalışmaları başladı.

1971 Dyo Araştırma Geliştirme Laboratuvarları kuruldu.

1974 Dyo Transocean Deniz Boyaları Fabrikası açıldı.Dyo Sanayi Boyaları Satış Teşkilatı kuruldu.Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı kuruldu.

1977 Akril Fabrikası açıldı.

1978 Akmaden Tesisleri açıldı.

1979 25.Yıl kutlandı.Bayiler ve Dyo ortaklığı ile Yasaş doğdu.

1980 Bitmiş ürün ihracatı başladı.

1981 Yasaş Gebze Fabrikası'nın temeli atıldı.Bayraklı Boya Fabrikası satın alındı.

1982 Yadex/Almanya Şirketi kuruldu.Akrilik Sistem üretimi başladı.Dewilux Boya ve Polyester Fabrikası satın alındı.

1984 Ortadoğu KVK Şirketi Kuruldu.Yasaş Gebze Fabrikası açıldı.

1985 Selçuk Yaşar Resim Müzesi açıldı.

1987 Oto tamir boyalarında Mixing Sistemi'ne geçildi.Atık Su Arıtma Tesisleri hizmete girdi.

1989 Dyo Bilgi İşlem Sistemi tamamlandı.

1990 Modern Uygulamalı Eğitim Merkezi açıldı.Bayraklı Boya Pazarlama Şirketi kuruldu.Yasaş, on-line bilgisayar sistemine geçti.

1991 Dyo İnşaat Boyaları kısmı Yasaş'a geçti.

1992 Yasaş AR-GE Laboratuvarı ve Eğitim Merkezi açıldı.Dyo ve Sadolin A.Ş., oto tamir ve sanayi boyalarını pazarlamak üzere kendi pazarlama ve satış örgütünü kurdu.

1993 Bornova Boya Sanayi A.Ş. kuruldu.Yasaş Ana Mamül Deposu açıldı.Yasaş Boyacılık Okulu açıldı.Yasaş, ISO-9003 Kalite Güvence Belgesi'ni aldı.

1994 Yasaş, ISO-9001 Kalite Güvence Belgesi'ni aldı.Dyo ve Sadolin A.Ş. ISO-9001 Kalite Güvence Belgesi'ni aldı.Dyo ve Sadolin A.Ş. Tüsiad-Kalder kalite ödülü değerlendirmesine girdi.

1995 Yeni Bayraklı Fabrikası için Atatürk Organize Sanayi Sitesi'nde arsa satın alındı ve 30 Eylül'de fabrikanın temeli atıldı.Bayraklı ve Dewilux şirketleri birleşti.Şirketin adı Bayraklı Boya ve Vernik Sanayi A.Ş.; markalar da Dewilux ve Bayraklıl olarak belirlendi.Ortadoğu KVK İzmir Kemalpaşa yeni tesisi faaliyete geçti.Bayraklı Boya ve Dyo Matbaa Mürekkepleri ISO-9001 Kalite Güvence Belgesi'ni aldı.

1996 Kemipex, Rus pazarına yönelik çalışmalar yapmak amacıyla, Moskova'da bir Yaşar Boya Grubu şirketi olarak kuruldu.Dyosad'ın ikinci eğitim Merkezi Gebze'de açıldı.

1997 Yaşar Holding A.Ş. ile BASF LACKE FARBEN A.G. arasında, Türkiye'de otomotiv boyalarının pazarlanması konusundaki ortaklik anlaşması imzalandı.Akril, ISO 9001 Kalite Güvence Belgesi'ni aldı.Kemipex, Rusya'daki bayileri ile ilk toplantısını Moskova'da yaptı.Yaşar Basf Otomotiv Boyaları Pazarlama ve Tic. Ltd. Şti. kuruldu.Akmaden Mikronize Madenler Ek Tesisleri açıldı.Bayraklı Boya'nın yeni fabrikası Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açıldı.Yaşar Boya Grubu, 300 milyon dolarlık cirosu ile dünyanın 27., Avrupa'nın 10. en büyük boya grubu oldu.

1998 Selçuk Yaşar'a "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" verildi.Dyo VIP Club kuruldu.Dyosad Pigment Pasta Tesisi'nin temeli atıldı. (Kasım 1998)Botaş, plastik ambalaj üretimine geçti.

1999 DYO internette... İlk web sayfası.Dyo Matbaa Mürekkepleri logosonu değiştirdi.Dyo - Wagner, boya uygulama makinelerini Türk tüketicilerinin hizmetine sundu.Türk Yıldızları ekibinin gösterilerinde kullandığı kırmızı ve beyaz boyalar Türkiye'de ilk kez DYO tarafından üretildi.Dyoshop uygulaması başlatıldı.Dyo Pigment Pasta Fabrikası açıldı.

2000 DYO, TCK'nın açmış olduğu "Soğuk Yol Çizgi Boyası" ihalesini ikinci kez aldı.Yaşar Basf, Oyak Renault tarafından "Lider İkmalci", Mercedes Benz Aksaray fabrikasında ise "Tek Tedarikçi" seçildi.

2001 DYO'nun doğduğu yer olan İzmir Şeritçiler'de "Durmuş Yaşar Çarşısı" hizmete girdi. Çarşının içinde "Selçuk Yaşar Boya Müzesi" ve "Dyo Renkevi" de açıldı.Selçuk Yaşar'a hayvancılık ve gıda sektörüne yönelik çalışmalarından dolayı Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından "Fahri Doktora" payesi verildi.Dyo Kervanı yollarda...

2002 Yaşar Üniversitesi eğitime başladı.Yasaş ve Bayraklı şirketleri birleşti.Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Dyo 30. Resim Yarışması Sergisi gerçekleştirildi.Selçuk Yaşar Boyacılık ve Endüstri Meslek Lisesi açıldı.

2003 İlk "Dünya Boya Üreticileri Zirvesi" Bahama'da yapıldı. Türkiye'den sadece Yaşar Boya Grubu davet edildi.Türkiye'nin ilk teflonlu boyası Teknoplast pazara verildi.

2004 Selçuk Yaşar Yaşar Holding Onursal Başkanı oldu.Feyhan Yaşar Kalpaklıoğlu, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi.31. Dyo Resim Yarışması Sergisi açıldı.Yaşa, Dyorum ve Pınarım dergileri yayın hayatına başladı.

2005 Türkiye’de ilk defa Nanoteknolojik ürünler pazara verildi.Akaretler Sıraevler Işıkla Kendi Kendini Temizleyen Dış Cephe Boyası Nanotex ile boyandı.Tarihi Ankara Palas DYO ile boyandı.

2006 İzmir Ticaret Borsası Binası Işıkla Kendi Kendini Temizleyen Dış Cephe Boyası Nanotex ile boyandıIsı yalıtımında DYO – KNAUF İşbirliği yapıldı.

2007 Silikonlu İç Cephe Boyası Dinamik pazara verildi.Nanoteknolojik ürünlerin Avrupa’ya ihracatına başlandı.Yönetim Sistemleri ve faaliyetlerini yürütmek üzere, tüm tesislerde "QDMS Entegre Yönetim Sistemi" devreye alındı.

2008 Çiğli ve Gebze İşletmeleri, TS ISO EN 9001:2000 belgelerini yeniledi.Çiğli İşletme, Otomotiv ve yan sanayi müşterilerinin beklentilerini karşılayan ISO/TS 16949:2002 Kalite Yönetim Sistemi belgesini aldı.Dyo fotokatalitik boyalarda solgel yöntemiyle, Avrupa Patent Ofisi'den (EPO) nano patent alma başarısını gösteren ilk ve tek Türk şirket olmuştur.Nanoteknoloji ile formule edilmiş Nano Ahşap Serisi pazara verildi.Nanoteknolojik Işıkla Kendini Temizleyen İpek Mat İç Cephe Duvar Boyası pazarın beğenisine sunuldu.Klimatherm Isı Yalıtım Sistemleri pazara verildi.Nanoteknolojik özellikli Deniz Boyaları Dyo Nano Marine serisi pazara verildi.Dyo ve Dewilux markaları TURQUALITY kapsamına alındı.Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İlköğretim Okulu Diyarbakır'da açıldı.

2009 33. Resim Yarışması Sergisi açıldı.


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !