» Gap’ in TarihçesiGap, Incorporated 1969’da Donald Fisher ve Doris Fisher tarafından kurulmuş San Francisco-bazlı bir giyim ve aksesuar perakendecisidir. Fisher’lar ilk mağazalarını diğer perakendecilerde düzgün müşteri hizmeti ve moda stillerin yokluğundan dehşete kapıldıkları için açmışlardı. İsim hippi hareketiyle tepe noktasına ulaşan, çocuklarla yetişkinler arasında artan farklardan - “generation gap (jenerasyon farkı)” - adını almıştı.

Şirketin orjinal mottolarından bazıları "Delikanlılar ve Gençkızlar için Levi's ", ve "Gap’a Düş"’tü. 1982 civarında, Gap kendi özel markasına odaklanmaya başladı ve 1992’de şirket Levi’s ve diğer markaları birarada bulundurmaktan vazgeçti

Ekim 2006 itibarıyla Gap Inc.’ın yaklaşık 150,000 çalışanı ve dünya çapında ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Japonya, İrlanda, Singapur, Malezya ve Meksiko’da olmak üzere 3005 mağazası vardır.


Donald Fisher Yönetim Kurulu Başkanlığından 2004’de emekli olmuş ve yerine oğlu Robert Fisher getirilmiştir. Fisher ailesi toplam olarak şirket hisselerinin %37’sine sahiptir. Daha önce Disney’i yöneten Gap’ın CEO’su Paul Pressler, 22 Ocak 2007’de istifa etmiş, Robert Fisher Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürürken Gap’ın ara dönem CEO’su görevini de üstlenmiştir.

Daha önce safari temalı giysileri katalog yoluyla satan bir şirket olan Banana Republic şirket tarafından 1983’te satın alınarak daha sonra daha üst kesime hitap eden bir giyim satıcısı olarak yeniden markalandırılmıştır. Old Navy 1994’de gösterişli bir spesyalite değer zinciri olarak piyasaya sunulmuştur. 2004’de Gap, Almanya operasyonlarını Avrupa’daki ana rakibi İsveçli H&M’ye satmıştır.
 

Ana Sayfa İçin Tıklayınız....

Markanın Diğer Logo Resimleri İçin Tıklayınız....

Markanın Logo Anlamı İçin Tıklayınız


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalışmaları devam etmektedir.
Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz !